4 dni Fundacji Ludzie Jesieni w Szkocji

W dniach od 2 do 5 października miałem niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w międzynarodowej, zorganizowanej w Edynburgu konferencji, poświęconej informatyzacji zdrowia (2017 Health Informatics Conference in Edinburgh). Stronę polską reprezentowali: prof. Donata Kurpas z WUM, dyr Robert Adach z UMWD, dr Antoni Zwiefka z UMWD, dyr szpitala Falkiewicza Janusz Wróbel i Jerzy Piotrowicz z FLJ. Uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu nie byłoby możliwe, gdyby nie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, od lat promujący prozdrowotne programy, szczególnie transgraniczny TITTAN. Swoje prelekcje mieli między innymi: prof. Donata Kurpas i, w ramach polskiego TITTANA, dr Antoni Zwiefka z Wrocławia, a w ramach TITTANA zagranicznego Johan Oste i Tom van Benthem z Amsterdamu, dr Olaf Mueller  Saksonii i Miren Iturburu z Kraju Basków. Wcześniej, 2 października o 14.00 wygłosiłem przed członkami projektu TITTAN swoją prezentację o systemie WRP.

Cały wyjazd naszej ekipy, zorganizowany staraniami UMWD, w zasadzie był poświęcony cyfrowej opiece zdrowotnej i panującym w tym zakresie europejskim tendencjom. Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu naukowego. Na ile pozwalała mi moja znajomość fachowego języka angielskiego, starałem się brać czynny udział w spotkaniach. Mój poniedziałkowy pokaz WRP, przewidziany w planie na 25 minut został zakończony przez organizatorów w części poświęconej na pytania i odpowiedzi, gdyż trwała ona… za długo. Nie mogło być lepszej rekomendacji.

Na zdjęciu poniżej wykład prof. Donaty Kurpas

W kolejne dni głos zabierali przedstawiciele z Polski. We wtorek 3 października ogromne brawa zebrała pani profesor Donata Kurpas z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego za wygłoszony na edynburskiej Surgeon’s Hall  wykład (przytoczę tu jego angielski tytuł – boję się sam tłumaczyć) Interventions in frailty: what is possible in a country with low capacity? Preliminary results of the Focus Project. W środę o 14.00 swoją prelekcję w ramach warsztatów TITTAN miał dr Antoni Zwiefka (zdjęcie poniżej) – temat Physical activity and chronic diseases monitoring.   

Dzień ostatni wyjazdu, czyli 5 października poświęciliśmy na wyjazdowe warsztaty zorganizowane przez Glasgow Digital Health &Care Institute. Pojechaliśmy do położonej na południowy zachód od Glasgow miejscowości Klimarnock. O ile sama nazwa pewnie niewiele nam mówi, o tyle wyjaśnić muszę, że Klimarnock jest miejscowością, w której „urodził się” słynny Johny Walker.

Na miejscu zapoznaliśmy się z pokazową placówką przeznaczoną do pobytu osób starszych i z dysfunkcjami. Widzieliśmy między innymi pokój typu „open space”, z wydzieloną częścią dzienną i nocną, niewielką kuchnią i jadalnią, wyposażony w najnowsze zdobycze pozwalające opiekować się osobami potrzebującymi. Bardzo dużo urządzeń zaprojektowanych ściśle z wymogami opieki społecznej. Może napiszę kiedyś o nich więcej?

Dla mnie osobiście było to niezwykle cenne doświadczenie. Niniejszym dziękuję „dobremu duchowi” wyjazdu panu Antoniemu Zwiefce za zaproszenie Fundacji Ludzie Jesieni i umożliwienie nam w pokazaniu międzynarodowej społeczności idei WRP. Dziękuję całemu naszemu „teamowi” za miłą atmosferę i świetnie spędzony czas. Dzięki temu między innymi mamy kontakt do SHIL (Scotish Health Innovations), z którym skontaktuję się osobiście w najbliższych dniach. Ale także nawiązaliśmy znajomości z innymi podmiotami i – co najcenniejsze – mogliśmy porównać systemy opieki nad osobami starszymi i potrzebującymi do warunków polskich. I ta wiedza jest dla mnie i dla Fundacji najcenniejsza.

 

Jerzy Piotrowicz

W sumie nie ma się czym chwalić. Jestem. Po prostu jestem, podobnie jak inni pasjonaci Fundacji Ludzie Jesieni.

Zobacz więcej wpisów tego autora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *